O mnie

Muzyk, producent i twórca cyfrowy, Fabian Filiks eksploruje obrzeża muzyki jazzowej, elektroniki i shock rocka, tworząc oryginalne i zapadające w pamięć pejzaże dźwiękowe.

Jego twórczość umyka prostym klasyfikacjom. Charakterystyczny styl i emocjonalna głębia jego kompozycji zdążyła przyciągnąć uwagę fanów i mediów. Od swojego debiutu Fabian opublikował ponad 100 utworów muzycznych w różnych gatunkach.

Do tej pory, Fabian, dal kilkadziesiąt koncertów i aktywnie uczestniczy w życiu polskiej sceny muzyki niezależnej. Prowadzi też wytwórnię płytową Via Nocturna


Biografia

Fabian Filiks urodził się 17 lutego 1984 roku w Rybniku. W dzieciństwie Fabian uczył się gry na fortepianie. W późniejszym okresie opanował również grę na gitarze i basie. W 2006 roku wydanie “Withering Hopes”, debiutanckiego albumu z gatunku dungeon synth / dark ambient sprawiło, że Fabian zdecydował się rozpocząć swoją muzyczną “karierę”.

Kilka lat później, Fabian (tym razem jako Moloch) założył Zørormr – ekstremalny projekt metalowy i prawdopodobnie najbardziej znane swoje muzyczne wcielenie. Zainspirowany norweską drugą falą black metalu, Zørormr wydał swój debiutancki album „Kval” w 2009 roku. Przy pomocy polskich muzyków Przemysława Olbryta (gitara prowadząca) i Łukasza Sarnackiego (perkusja) projekt wydał cztery pełnowymiarowe albumy i jedną EP-kę. Fabian współpracował także z innymi muzykami, takimi jak Mike Wead (King Diamond / Mercyful Fate), Cezar (Christ Agony) i Shadow (Black Altar). Płyty pod tym szyldem produkowali czołowi polscy producenci muzyczni w tym Arek „Malta” Malczewski (Behemoth) i Arkadiusz „Aro” Jabłoński (Masachist).

W 2018 roku Fabian zaczął występować na żywo ze swoim darksynthowym projektem Moloch, którego później przekształcił w Doctor Visor. Oprócz dwóch dużych tras koncertowych po Polsce zagrał też na Castle Party Festival, Soundrive Festival i Hoym Fest. Dwukrotnie supportował także Perturbator w Gdańsku i Warszawie. Grał z Master Boot Record w Warszawie i Dance With the Dead w Gdańsku.

Kolejnym przełomem w muzycznej „karierze” Fabiana było wydanie „Vertigo” (2021), mrocznego albumu jazzowego inspirowanego filmem Hitchocka pod tym samym tytułem. W 2022 roku Fabian nagrał muzyczny hołd (antysymfonię) dla Mariupola i jego mieszkańców, a dochód przekazał na pomoc humanitarną dla Ukrainy. W 2022 roku ukazała się jego ostatnia EP-ka „Nocturnal Avenue”.

Obecnie Fabian pracuje nad co najmniej czterema nowymi płytami, które ukażą się w ciągu najbliższych dwóch lat.

Oprócz działalności artystycznej Fabian zajmuje się także grafiką, fotografią i stawia pierwsze kroki jako pisarz. Posiada również stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii.